Õppekäigu Kohtla-Nõmmele
I kooliaste:
- Kivimid ja kivistised kaevandatud aladel
Kestvus: ca 3 h
Ø Sissejuhatus ja kodukord
Ø ELKS Jõhvi kivitoa väljapanekute baasil kaevandatud aladel (karjääris ja aheraine mägedes) leiduvate kivististe ja kivimitega tutvumine.
Ø Aherainemäel või karjääris kivimite/ kivististe otsimine, määramine ja kogumine spetsiaalsesse nn kivibingo kohvrisse. Eesmärk on saada kõik kohvri lahtrid täis.
Ülevaade leitud kivististest ja kivimitest, kokkuvõte ja tagasisideII kooliaste:
- Kaevandatud alade ökoloogia
Kestvus 4 h
Tegevused
Ø Sissejuhatus. Lühiülevaade tegevuste ja Aidu karjääri kohta.
Ø Õppekäik jalgsi Aidu karjääri kõige vanemas osas. Matka käigus teostatakse vaatlusi ja mõõtmisi ning lahendatakse ülesandeid.
o Loodus- ja rekultiveeritud metsa ökoloogia võrdlus (pinnase valgus, niiskus, pH, mulla elustik; metsa valgus, taimestik, elustik).
o Erinevatel aegadel täitunud tranžeede vete võrdlus omavahel ja loodusliku veekogu andmetega (temperatuur, pH, läbipaistvus, sügavus, elustik).
Ø Õppekäik maasturiga Aidu karjääri kaugemas osas (jalgsi jääb kaugeks). Matka käigus teostatakse vaatlusi ja mõõtmisi ning lahendatakse ülesandeid.
o Põlevkivi ja puidutüki põletamisel eralduva CO2 mõõtmine ja võrdlemine ning seostamine ökoloogiaga.
o Koduse energia tarbimise jalajälje arvutamine (vajalik põlevkivi kogus, jääkprodukti ehk tuha kogus, väljapumbatava vee kogus) ning selle mõju ökoloogiale.
Ø Analüüsi ja kokkuvõtete tegemine ja tagasiside.
III kooliaste:
- Põlevkivi ja energeetika
Kestvus: ca 5 h
Tegevused:
Ø Sissejuhatus. Lühiülevaade tegevuste ja Aidu karjääri kohta.
Ø Õppekäik allmaamuuseumis. Tutvutakse põlevkivi allmaakaevandamisega. Uuritakse kaevandatavaid põlevkivi kihte, kaevurite tööd, veejuhtimist jne.
Ø Õppekäik jalgsi Aidu karjääri kõige vanemas osas. Programmijuht räägib huvitavaid fakte energeetikast, põlevkivi kaevandamisest ja rekultiveerimisest. Matka käigus teostatakse vaatlusi ja mõõtmisi ning lahendatakse ülesandeid:
o Rekultiveeritud metsa puistu, alustaimestiku vaatlus
o Rekultiveeritud metsa pinnase mõõtmised: koostis, pH, temperatuur, valgus, niiskus ja elustiku uurimine.
o Kaevandusvete omaduste mõõtmine: temperatuur, pH, läbipaistvus, sügavus.
o Kaevandusvete elustiku vaatlus.
o Põlevkivi ja paekivi tiheduse välja arvestamine.
Ø Õppekäik spetsiaalse maasturiga Aidu karjääri kaugemas osas (jalgsi jääb liiga kaugeks – ei saa ülevaadet karjääri ulatusest), kust avanevad suurepärased vaated karjäärile. Matka käigus teostatakse vaatlusi ja mõõtmisi ning lahendatakse ülesandeid:
o Põlevkivi ja puidutüki põletamisel eralduva CO2 mõõtmine ja võrdlemine.
o Koduse energia tarbimise jalajälje arvutamine: vajalik põlevkivi kogus, jääkprodukti ehk tuha kogus, välja pumbatav vee kogus.
Ø Kokkuvõtete tegemine ja tagasiside.
PILDID: õppekäigud, plakatite esitlused ja valminud õppevahendite pildid.